Bahçe Şemsiyesi

Balkon, villa, bahçe, teras gibi alanlarda kullanmak için bahçe şemsiyesi almaya gerek duyuyorsanız en doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Pek çok tür arasından doğru seçimi yapabilmeniz için size bu içeriği hazırladık.

İyi bir bahçe şemsiyesinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kaliteli malzemelerden yapılmış olmalı
 • Kullanılacağı alana göre ihtiyaçları karşılıyor olmalı
 • Kolay açılıp kapanır olmalı
 • Kolayca saklanabilir ve taşınabilir olmalı
 • Uzun yıllar boyunca dayanıklı olmalı

Bu hususların dışında farklı bahçe şemsiyesi türlerinin arasından kendiniz için uygun olanını belirleyebilmeniz için farklı türlerin özellikleri ve kullanım şekillerinden söz edeceğiz.

Market Şemsiyesi

Orta kısmından direkli olan market şemsiyeleri küçük işletmelerde karşımıza çıkan türdür. Genel olarak sekizgen veya yuvarlak bir şemsiye kumaşına sahip olurlar.

Ürünleri dış hava koşullarından ve özellikle güneşten korumak için kullanılan bu şemsiyelerde reklam baskılarına da sık rastlarız.

Kalın ve kaliteli kumaş kullanılarak ürettiğimiz market şemsiyelerimizin üzerine dilediğiniz baskıyı yaptırarak kullanabilirsiniz.

Genel olarak 1,5 – 2 metre çapında olan market şemsiyelerinin şemsiye kolları tel yapıda olmaktadır. Ekonomik olmalarına karşın genellikle ömürleri diğer türlerden daha kısadır. Bu nedenle daha uzun ömürlü ve kaliteli bir şemsiye seçmek isterseniz başka bahçe şemsiyelerine de göz atmanızı öneririz.

Yandan Direkli Bahçe Şemsiyeleri

Direğin ortada değil yan tarafta olduğu adeta bir ters kepçe gibi düşünülebilen bu şemsiyeler oldukça şık bir tasarıma sahiptir.

Direğin yan kısımda olması sayesinde masa, şezlong gibi eşyaları koymak için tüm alan kullanılabilir durumdadır.

Ayrıca 360 derece döndürülebilir olmaları gölgeden maksimum düzeyde yararlanma imkanı sunar.

Dengesinin korunabilmesi için ayak yapısının oldukça ağır bir malzemeden yapılmasına özen gösteriyoruz.

Eğer bahçe mobilyalarınız varsa veya kafe, restoran işletmelerinin bahçeleri için bir şemsiye arıyorsanız müşteri memnuniyetini sağlayan hem estetik görünümlü hem de oldukça pratik kullanılan bu türleri seçebilirsiniz.

Plaj Şemsiyesi

Market şemsiyeleri ile plaj şemsiyeleri birbirine görünüm olarak çok benziyor olsa da daha hafif ve daha küçük çapta üretilirler.

Ayrıca kum, rüzgar, güneş gibi faktörlere karşı çok daha dayanıklı kumaş yapılarını seçiyoruz. Orta direklerde ve yan kısımlara açılan metal bölümlerde paslanmaya karşı dayanıklı elektrostatik boyalı alüminyum malzemeler kullanıyoruz.

Hava alan ve güneşi yansıtması için koyu renk olmayan kumaşları tercih ediyoruz.

Evinizde havuz kenarı için bu tipte bir şemsiye almanız çok daha ekonomik ve kolay taşınabilir olacaktır.

Kışları veya kullanım sonrasında çok rahat hafifçe yanınızda götürebilirsiniz. Ayak kısmının su doldurulabilir bölmesi sayesinde kolayca kurulumunu yapıp ağırlık vererek istediğiniz noktaya sabitleyerek kullanabilirsiniz.

Yarım Bahçe Şemsiyeleri

Körüklü tente ile oldukça benzer görevler gören yarım şemsiyeler ülkemizde çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak körüklü tenteye göre daha uygun maliyetli ve daha şık görünümlü olduğu için dükkan önleri, kapı üzeri ve bahçe mobilyalarını kapatacak şekilde bahçe duvarına sabitlenerek kullanılabilmektedir.

Kurulum için mutlaka duvar, kapı gibi bir zemine ihtiyaç duyulmaktadır. Düz kısım buraya sabitlendikten sonra açılarak kullanılmaktadır.

Balkon kenarlarında veya kapınızda şık bir görünüm için yarım şemsiye satın alabilirsiniz.

Malzemelerine Göre Bahçe Şemsiyeleri

Bahçe şemsiyelerinde birbirinden farklı malzemeleri kullanarak sizler için farklı ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek ürünler üretiyoruz. Malzemelerin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak kendiniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Kullandığımız malzemeler;

 • Alüminyum şemsiyeler
 • Plastik şemsiyeler
 • Ahşap şemsiyeler

Burada malzemelerden kastedilen kısım şemsiyelerin iskelet bölümleridir. Üst kısmında daima kumaş malzeme bulunmaktadır.

Alüminyum Bahçe Şemsiyeleri

Bu tipteki bahçe şemsiyeleri modern bir görünüme sahiptir. Krom, nikel ve paslanmaz çelik malzemeler kullanılarak yapıldıkları için zamanla paslanma yapmazlar.

Havuz, deniz, göl kenarı gibi alanlarda şemsiye sık sık ıslanabileceği için paslanmaya karşı dirençli olmaları uzun ömürlü olmalarını sağlar.

Alüminyum malzemenin sağladığı faydalardan biri de oldukça hafif olmasıdır. Bu sayede çok rahat taşınabilmektedir.

Şekillendirme imkanı olarak da ahşap malzemeye göre daha fazla seçenek sunar. Alüminyumun yapısı şekillendirmeye çok uygundur. Bu sayede şık tasarımlara sahip iskeletlerde üretilebilirler.

Mobilyalarınız ile uyumlu olması açısından dilediğiniz renkte satın alabilirsiniz. Alüminyum iskeletler boya ile renklendirmeye oldukça uygundur.

Dezavantajlarından bahsedecek olursak da çok sert hava koşullarında eğilebilir bir yapısı vardır. Yoğun rüzgara uzun süreli maruz kalması sonucunda bükülebilir. Bunun sebebi yine alüminyumun kolay şekillendirilebilir olması ile ilgilidir.

Plastik Bahçe Şemsiyeleri

Plastik denildiğinde akla her ne kadar hafif ve kalitesiz bir ürünmüş gibi gelse de oldukça sert, dayanıklı ve kaliteli plastik üretimleri de mevcuttur.

Fiberglas ve plastik malzemeler kullanılarak üretilen bu bahçe şemsiyeleri alüminyuma göre daha esnek yapıdadır. Bu esneklik sayesinde sert rüzgarlara karşı hafifçe eğilip daha sonra eski haline geri dönerler. Bu sayede kalıcı bir bükülme söz konusu olmamaktadır.

Fiberglas yapı çürüme ve paslanmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Su kıyılarında çok rahat uzun yıllar boyunca kullanılabilen ürünlerdir.

Sağladığı avantajlar ve dayanıklılık sebebiyle fiyatı biraz daha yüksektir. Ancak uzun yıllar boyunca dayanıklı olması bakımından ekonomik bir seçim olduğunu belirtebiliriz.

Plastik direk ile alüminyum üst iskeletin bir arada bulunduğu daha ekonomik seçenekler de vardır.

Ahşap Bahçe Şemsiyeleri

Ahşap bahçe şemsiyeleri inanılmaz derecede estetik ürünlerdir. Özellikle bohem ve İskandinav tarzı dekore edilmiş mobilyalar ile oldukça uyumlu bir görünüm oluştururlar.

En çok tercih edilen ahşap malzemeler bambu, okaliptüs ve tik ağaçlarıdır. Bu malzemelerin maliyeti oldukça yüksek olduğundan diğer şemsiyelere göre daha pahalı ürünlerdir.

Çürüme, böceklenme, sert hava koşulları hesap edilerek ahşaplar özel işlemlerden geçirilmektedir.

Dezavantajlarından biri uzun süre boyunca yağmur ve güneşe bırakıldıklarında renginin solmasıdır. Ayrıca çok sert rüzgar ile kırılma riski vardır.

Bu nedenle daha ekonomik bir seçim için ahşap renginde boyanmış bir alüminyum bahçe şemsiyesi tercih edilmesini tavsiye ederiz.

Bahçe Şemsiyelerinde Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bahçe şemsiyelerinde doğru kumaş seçimi oldukça önemlidir. Renk, desen konusunda mobilyalarınız ile uyumlu bir seçim yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu konuyu kumaş kalitesini dikkate alarak ikinci plana atmanız daha doğru olacaktır.

İyi bir bahçe şemsiyesi kumaşının taşıması gereken özellikler:

 • Direkt gelen güneş ışınlarına karşı koruması
 • Geniş bir alanda gölge yapması
 • Güneş ısısından koruması
 • Uzun süre dayanıklılığını yitirmemesi
 • Nefes alabilir olması

Sizler için ürettiğimiz bahçe şemsiyesi kumaşlarında ithal veya yerli akrilik, jüt kumaş ve polyester kumaşlar tercih ediyoruz. Bu kumaş türleri yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz tüm özellikleri karşılamaktadır.

Bazı kumaşlarda dayanıklılığın artması için stiren akrilik veya PVC ile kumaşın üzerinde kaplama da yapılabilmektedir.

Bahçe Şemsiyesi Ayakları

Bahçe şemsiyeleri arasından seçim yaparken son olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ayak yapısıdır. Hareketli ve sabit olarak iki farklı şekilde ayak yapısı tercih edebilirsiniz.

Tekerlekli ayağı olan türler çok rahat taşınabilir olmakla birlikte frenli tekerlek yapısı sayesinde herhangi bir noktada rahatlıkla sabitlenmektedir. Daha çok ağır olan şemsiyelerde tekerlekli yapı bulunur.

Plaj ve market şemsiyelerinde ise daha çok sabit olanlar tercih edilmektedir. Su doldurulabilir alt kutu bölmesi sayesinde bu ürünler de suyu boşaltılarak çok hafifletilip rahatça taşınabilmektedir.

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir